
26W Dimmable
Overdrive launches EH80 LED luminaire with multiple mounting options to meet wide range of lighting applications. The product is suitable for indoor & outdoor use where it is exposed to harsh location as it is wet location approved.
- Flicker free dimming upto 1%.
- Wet Locations Approved, NEMA-4x & IP66 Rated
- High Power Factor & Low THD
- Glass free, Vibration and impact resistant construction
- No Fins on Heat sink, avoids dust and insect accumulation and is easy to clean
- 5 Years Limited Warranty
- ETL/cETL, NEMA approved
NOTE: 1. Other CCT available on special order 2. 120 /160 dgree beam option is available Please contact our sales office
TECHNICAL SPECIFICATION
26W Dimmable
| Fixture Type | EH80 |
| Dimmable (Y/N) | No |
| Fixture Finish/Type | EH80 Utility Light |
| Fixture Wattage | 26W |
| Rated Average Life (hours) L70 |
50000 |
| LED Type | SMD 2835 / Lm80 |
| Reliable Operating Temperature | -20 to 40 0 C |
| Lumen | 3170 lm |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 5000 K |
| Light effect | Cool White |
| Initial Lumens | 3170±10% |
| Initial Lumens per Watt | 122±10% |
| Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index (CRI) | ≥80 |
| Rated Test/Frequency | AC 120V , 60Hz |
| Operating voltage Range | AC 120-277V |
| Lamp rated Wattage | 26 |
| Total Harmonic Distortion | <20% |
| Power Factor | >0.9 |
| Input Current | 105mA |
| Surge Protection | ≥2.5KV |
| Primary Application | Industrial/Ware House/Manufacturing Facility/Farm House/Commercial |
| Mounting Attachement | E26 |
Limited Warranty |
5 Year from the date of purchase |
| Certified | Lm80 Approved LED |
| Environment | TBA |
| Inner box size (mm) | TBA |
| Master Carton | TBA |
| Net Weight (Kg) | TBA |
| Gross Weight (Kg) | TBA |



