
10W Dimmable
Overdrive special dimmable LED A19 Bulb is a true replacement of A19 incandescent bulb. Dimmable model under this category is designed to be dimmed down to 1% level without flicker with the help of special Overdrive Dimmer. This category of LED bulb is suitable for roof mounting application in a base up condition and the beam angle is around 120-140 Degree. This helps to provide more useful lighting on the floor. Low energy consumption saves up to 80% energy cost and designed for long product life.
- Suitable for special application where very low flicker-free dimming is required.
- Smooth dimming range from 1-100% for dimmable model
- Direct replacement and easy to fit
- Instant on and bright and color stability over lifetime of product
- Significantly reduces maintenance costs
- Suitable for Wet Location
5 Years limited warranty
TECHNICAL SPECIFICATION
10W Dimmable
| Fixture Type | LED A Bulb Dimmable |
| Dimmable (Y/N) | Yes |
| Fixture Finish/Type | Glossy Finishing (white) |
| Fixture Wattage | 10W |
| Rated Average Life (hours) L70 |
25000 |
| LED Type | A19 Shape |
| Reliable Operating Temperature | -20 to 40 0 C |
| Lumen | 1000 lm |
| Colour rendering index (CRI) | 80 |
| Colour temperature | 5000K |
| Light effect | Cool White |
| Initial Lumens | 1000±10% |
| Initial Lumens per Watt | 100±10% |
| Color Temperature | 5000K |
| Color Rendering Index (CRI) | ≥80 |
| Rated Test/Frequency | AC 120V , 60Hz |
| Operating voltage Range | AC 120V , 60Hz |
| Lamp rated Wattage | 100 |
| Total Harmonic Distortion | <35% |
| Power Factor | >0.9 |
| Input Current | 95mA |
| Surge Protection | ≥2.5KV |
| Primary Application | Industrial/Ware House/Manufacturing Facility/Farm House/Commercial |
| Mounting Attachement | E27 |
Limited Warranty |
5 Year from the date of purchase |
| Certified | Lm80 Approved LED |
| Environment | TBA |
| Inner box size (mm) | TBA |
| Master Carton | TBA |
| Net Weight (Kg) | TBA |
| Gross Weight (Kg) | TBA |



